Είμαστε πια ένα βήμα πιο κοντά στην Άνοιξη και έχουμε πολλούς λόγους να την περιμένουμε. Ο σημαντικότερος είναι, ότι μας φτιάχνει τη διάθεση, όπως και τα χρώματα που αυτήν την εποχή έχουν την τιμητική τους. Τα color trends της Άνοιξης λοιπόν, μας δίνουν έναν ακόμα λόγο να ανυπομονούμε.
Acne Studios | Spring/Summer 2021 | Ready-to-Wear
Έχουμε πιο πολύ από ποτέ ανάγκη από χρώμα στη ζωή μας και στην γκαρνταρόμπα μας και βέβαια φρόντισαν γι’ αυτό οι σχεδιαστές για άλλη μία σεζόν. Τα παστέλ και τα έντονα χρώματα που επικράτησαν, έρχονται να δώσουν αισιοδοξία και ζωντάνια στις εμφανίσεις μας.
Το κίτρινο μαζί με το γκρι είναι ούτως ή άλλως τα χρώματα της χρονιάς. Μάλιστα από την προηγούμενη Άνοιξη είχαμε μιλήσει στο paramano για το wax yellow, μία παστέλ απόχρωση του κίτρινου. Αυτή τη φορά βλέπουμε το mellow yellow έναν ακόμα πιο γλυκό τόνο αυτού του χρώματος. Έτσι, οι σχεδιαστές επιλέγουν, να συνδυάσουν αυτές τις αποχρώσεις του κίτρινου μεταξύ τους αλλά και με άλλα παστέλ χρώματα όπως το baby blue.
Ευτυχώς για εμάς που αγαπάμε το ροζ, θα το δούμε πολύ αυτήν την Άνοιξη. Συγκεκριμένα, θα συναντήσουμε αυτό το χρώμα της τσιχλόφουσκας από την πιο παστέλ του εκδοχή μέχρι την πιο neon. Στα catwalks υπήρχαν total looks με bubblegum pink, όπως και πιο κλασικά με μαύρο και λευκό. Αν θέλετε να δημιουργήσετε όμως, ένα πιο ιδιαίτερο look μπορείτε να το συνδυάσετε με πράσινο ή και κόκκινο.
Μετά το magenta purple του Χειμώνα, τώρα έρχεται το magnetic magenta ένα πιο “ζωηρό” και ανοιξιάτικο μωβ, που είναι πιο κοντά μάλλον στο φούξια. Κάπως έτσι, το μωβ θα δώσει ζωντάνια στα looks μας, δείχνοντας μας την πιο ανοιξιάτικη πλευρά του. Φυσικά, θα το φορέσουμε με λιλά και ροζ αλλά και με εκρού ή κόκκινο.
Όταν μιλάμε για ζωντανά και έντονα χρώματα δεν μπορεί, να λείπει από την παλέτα το πορτοκαλί. Θα το δούμε σε φορέματα, κοστούμια, όπως και σε ανοιξιάτικα πανωφόρια. Ταιριάζει με όλα τα γήινα χρώματα, αν όμως θέλετε έναν ανατρεπτικό συνδυασμό, τολμήστε να το συνδυάσετε με το πράσινο ή το λιλά.
Το πρασινοκίτρινο χρώμα από τις μπάλες του τένις, είναι άλλο ένα από τα χρώματα που θα μας απασχολήσουν την Άνοιξη και θα το δούμε σε πολλές αποχρώσεις. Μπορούμε να το συνδυάσουμε με πάρα πολλά χρώματα, σε μικρές ή μεγάλες δόσεις, ανάλογα με την ένταση, που θέλουμε να δώσουμε στην εμφάνιση μας.
Cinq à Sept | Spring/Summer 2021 | Ready-to-WearDavid Koma | Spring/Summer 2021 | Ready-to-Wear
Ζωηρά αλλά και πιο γλυκά χρώματα αποτελούν τις μεγαλύτερες τάσεις της σεζόν. Ότι ακριβώς χρειαζόμαστε δηλαδή γι’ αυτήν την Άνοιξη. Κάπως έτσι, θα αρχίσουν σιγά σιγά να μπαίνουν και πάλι στις εμφανίσεις μας, για να ανανεώσουν την γκαρνταρόμπα μας και κυρίως τη διάθεση μας.
Η Μαρία Χρονιάρη γεννήθηκε στο Ηράκλειο Κρήτης. Έχει σπουδάσει "Fashion Styling" στη σχολή Pansik Scuola di Moda και έχει παρακολουθήσει σεμινάρια μόδας. Επίσης, είναι απόφοιτος του τμήματος "Φιλολογίας" του Πανεπιστημίου Κύπρου.
Δραστηριοποιείται ως "freelancer stylist" σε φωτογραφήσεις μόδας και στην τηλεόραση.