Τα καλσόν αυτή τη σεζόν είναι πιο εντυπωσιακά από ποτέ! Στα catwalks των σχεδιαστών τα είδαμε σε έντονα χρώματα, στο κλασικό μαύρο με δαντέλα και πουά, ακόμα και με prints.
Χρωματιστά καλσόν
Ίσως η μεγαλύτερη τάση στα καλσόν για φέτος, είναι τα χρωματιστά καλσόν, τόσο σε ματ παστέλ αποχρώσεις όπως αυτά που είδαμε στον οίκο MaxMara, όσο και σε neon χρώματα με δαντέλα όπως του οίκου Versace αλλά και pop έντονα χρώματα, ακόμα και σε λευκό. Αν, λοιπόν, θέλετε να τα εντάξετε κι εσείς στις εμφανίσεις σας, υπάρχει τρόπος! Συνδυάστε τα με mini και midi φούστες και φορέματα. Αφήστε τα να κλέψουν τις εντυπώσεις με το έντονο χρώμα τους και κρατήστε το υπόλοιπο look σε ήσυχους τόνους, με minimal κομμάτια. Αν θέλετε μπορείτε να προσθέσετε κι άλλο χρώμα στην εμφάνιση σας, αρκεί να συνδυαστεί με ουδέτερα χρώματα. Τα χρωματιστά ή λευκά ματ καλσόν συνδυάζονται τέλεια με πλεκτά φορέματα και αρβυλάκια.
Max Mara | Fall/Winter 2019 | Ready-to-Wear
Versace | Fall/Winter 2019 | Ready-to-Wear
Με μεγάλα prints
Στα catwalks του 2019 αλλά και του 2020, είδαμε πολλά καλσόν με floral prints που μάλιστα συνδυάστηκαν με φορέματα στο ίδιο print σαν αυτό του οίκου Richard Quinn, όπως επίσης leopared και zebra καλσόν, που συνδυάστηκαν και πάλι με τα αντίστοιχα φορέματα στον Dolce & Gabbana. Αυτή η τάση βέβαια μπορεί να εντυπωσιάζει στην πασαρέλα, αλλά σίγουρα δεν θα συμβεί το ίδιο, αν μεταφερθεί σε πραγματικές εμφανίσεις. Καλό θα ήταν, αν θέλετε να φορέσετε ένα καλσόν με print, να το εντάξετε σε ένα minimal outfit.
Richard Quinn | Spring 2020 | Ready-to-Wear
Dolce & Gabbana | Spring 2020 | Ready-to-Wear
Μαύρα καλσόν
Τα μαύρα καλσόν τα βλέπουμε για άλλη μία φορά σε διάφορες εκδοχές, όπως αυτήν της δαντέλας, του πουά αλλά και αυτό με την ραφή στο πίσω μέρος. Βέβαια, δεν λείπουν τα glitter, τα μικρά κρύσταλλα και οι ασημοσκλωστές. Φέτος όμως, τα αντιμετωπίζουμε με διαφορετικό τρόπο και τα φοράμε στις casual εμφανίσεις μας. Τα συνδυάζουμε με κομψά φορέματα και flat αρβυλάκια.
Saint Laurent | Fall/Winter 2019/2020 | Ready-to-wear
Η Μαρία Χρονιάρη γεννήθηκε στο Ηράκλειο Κρήτης. Έχει σπουδάσει "Fashion Styling" στη σχολή Pansik Scuola di Moda και έχει παρακολουθήσει σεμινάρια μόδας. Επίσης, είναι απόφοιτος του τμήματος "Φιλολογίας" του Πανεπιστημίου Κύπρου.
Δραστηριοποιείται ως "freelancer stylist" σε φωτογραφήσεις μόδας και στην τηλεόραση.