Τα μονοχρωματικά looks τα τελευταία χρόνια είναι ψηλά στις τάσεις, έτσι λοιπόν, τα είδαμε για άλλη μία φόρα τόσο στα shows των σχεδιαστών, για αυτήν την σεζόν, όσο και στις streetstyle εμφανίσεις. Με ποιο τρόπο όμως, μπορούμε να τα συνδυάσουμε;
Pinterest@eleonoracarisi
Πρόκειται για σύνολα, που συνδυάζουν συνήθως αποχρώσεις του ίδιου χρώματος ή έχουν το ίδιο χρώμα. Ένα τέτοιο outfit θα μπορούσε, να αποτελείται από ουδέτερα χρώματα, έντονα, παστέλ ή και γήινες αποχρώσεις. Για παράδειγμα στο show του οίκου Chanel και στον Versace, είδαμε μονοχρωματικά looks σε έντονα χρώματα, ο Balmain κινήθηκε περισσότερο σε παστελ και γήινους τόνους, ενώ και ο οίκος Fendi μας παρουσίασε monochromaticlooks σε γήινα χρώματα.
Τα monochromatic looks σίγουρα δεν είναι μία εύκολη επιλογή, ωστόσο με κάποια μικρά tips, μπορούμε να δημιουργήσουμε τέτοια outfits, που είναι πάντα chic και εντυπωσιακά. Πιο συχνά συναντάμε μονοχρωματικά looks σε τόνους του λευκού, του μπεζ, του καφέ και του μαύρου, κάτι που συμβαίνει και αυτή τη σεζόν. Παράλληλα όμως, βλέπουμε να έχουν έναν πρωταγωνιστικό ρόλο στις τάσεις τα έντονα χρώματα όπως μπλε, πράσινο, κόκκινο, ροζ, κίτρινο αλλά και το πιο παστέλ λιλά.
@oliviapalermo
@lisa.aiken@tamaramellon
Επιλέξτε το χρώμα που σας ταιριάζει και δοκιμάστε, να το συνδυάσετε με κομμάτια της ίδια χρωματικής παλέτας. Προσπαθήστε έστω, δύο από αυτά να είναι στην ίδια απόχρωση, για να υπάρχει μία ισορροπία στο look. Αν θέλετε βέβαια, μπορείτε να σπάσετε τη μονοχρωμία προσθέτοντας παπούτσια ή αξεσουάρ σε διαφορετική ή ουδέτερη απόχρωση. Όπως μία τσάντα σε εντελώς διαφορετικό χρώμα ή ένα statement αξεσουάρ. Ένας άλλος τρόπος να αποκτήσει ακόμα περισσότερο ενδιαφέρον το outfit, είναι να “παίξετε” με τις υφές. Εντάξτε στο σύνολο σας leather κομμάτια, κοτλέ, σατέν ή συνδυάστε διαφορετικές υφές. Ενώ μία άλλη εκδοχή θα μπορούσε να είναι total looks σε ίδιες αποχρώσεις αλλά και ίδιες υφές, όπως για παράδειγμα ένα total denim ή total leatherlook.
PinterestPinterestPinterest
Pinterest@erikaboldrin
Αν λοιπόν, δεν το έχετε τολμήσει ακόμα, ήρθε η στιγμή! Τα monochromatic outfits τραβούν πάντα τα βλέμματα, όποια απόχρωση κι αν επιλέξετε για το look σας, ενώ είναι elegant χωρίς να δείχνει υπερβολικό το αποτέλεσμα.
Η Μαρία Χρονιάρη γεννήθηκε στο Ηράκλειο Κρήτης. Έχει σπουδάσει "Fashion Styling" στη σχολή Pansik Scuola di Moda και έχει παρακολουθήσει σεμινάρια μόδας. Επίσης, είναι απόφοιτος του τμήματος "Φιλολογίας" του Πανεπιστημίου Κύπρου.
Δραστηριοποιείται ως "freelancer stylist" σε φωτογραφήσεις μόδας και στην τηλεόραση.