Είναιγνωστό πως οιμεγάλες πόλεις έχουν κάποιους συγκεκριμένους δρόμους, οι οποίοι φημίζονται για διάφορους λόγους,έτσι και το Λονδίνο φημίζεται π.χ. για την Oxford Street ή όπως την αποκαλούν αλλιώς “Ηοδός της μόδας”! Στο Soho του Λονδίνου βρίσκεται μια εξίσου δημοφιλής οδός, η CarnabyStreet, στην οποία υπήρξε μια επαναστατική εξέλιξη στην μόδα. Το όνομά της το πήρε το 1682 απο το Karnaby House, το οποίο ήταν το πρώτο σπίτι που χτίστηκε στην οδό αυτή.
Pinterest
John Stephen, ο “βασιλιάς” της Carnaby!
Η χρήση της άλλαζε από αιώνα σε αιώνα και δεν είχεκάποια σχέση με την μόδα, μέχρι που την δεκαετία του ’60 ο JohnStephenάνοιξε την πρώτη μπουτίκ με ανδρικά ενδύματα. Ας μην ξεχάσουμε όμως ότι την αρχή την έκανε ο BillGreen στην Newburgh Street (κοντά στην CarnabyStreet) το 1954 με το άνοιγμα της μπουτίκ Vince, η οποία πουλούσε ανδρικά ρούχα. Ο JohnStephen πριν ανοίξει το πρώτο του μαγαζί, εργαζόταν στην Vince και η απόφαση του να δημιουργήσει κάτι δικό του, είχε ως αποτέλεσμα το ξεκίνημα των “swinging 60s”! Δεν ήταν μόνο ο πρώτος ο οποίος άνοιξε μαγαζί με ανδρικά ρούχα, ήταν και ο πρώτος ο οποίος χρησιμοποίησε πολυχρωμία στα ανδρικά ενδύματα. Τότε θεωρούσαν την πολυχρωμία ένδειξη ομοφυλοφιλίας. Για να αλλάξει το στερεότυπο και οι άνδρες να μπορούν να φορέσουν έγχρωμα ρούχα, χωρίς να δηλώνει πως είναι ομοφυλόφιλοι, χρησιμοποίησε μανεκέν με έντονο αρρενωπόπροφίλ.Αργότερα άνοιξε κι άλλα μαγαζιά, τα οποία ήταν επίσης στηνCarnaby Streetκαι εξυπηρετούσε άτομα όπως οι Jimmy Hendrix, Beatles, Rolling Stonesαλλά και πολλούς άλλους!
John Stephen / Pinterest
Pinterest
Pinterest
Η CarnabyStreetήταν η καρδιά της μόδας! Όλες οι τάσεις και όλα τα στυλ βρίσκονταν εκεί!Τα χρώματα, οι νέες κουλτούρες και η νέαμουσική, έκαναν την οδό να ξεχωρίσει, κάτι που δεν είχε ξαναγίνει στο Λονδίνο. Όσον αφορά τον κόσμο, οι νέοι προτιμούσαν ρούχα τα οποία ήταν και οικονομικά αλλά και “in fashion”, από καινούργια μέχρι και μεταχειρισμένα, αρκεί να μην είχαν το ίδιο στυλμε τα ρούχα των γονιών τους. Όχι σε ακριβά ρούχα! Όχι σε κοστούμια! Όχι σε ότι έμοιαζε με τα ρούχα των “μεγάλων”!
Pinterest
Pinterest
Pinterest
Pinterest
Pinterest
Η οδός εξυπηρετούσε με τα μαγαζιά της τους άνδρες πελάτες, μέχρι που τον Απρίλιο του 1966 άνοιξε η πρώτη γυναικεία μπουτίκ με το όνομαLady Jane. Με το άνοιγμα αυτής της μπουτίκ, ο Henry Moss και ο Herry Foxπροκάλεσαν σάλο όταν έβαλαν στις βιτρίνες τους “ζωντανές κούκλες”. Γυναίκες οι οποίες έκαναν μια ζωντανή παράσταση στην βιτρίνα και παρουσίαζαν τα ρούχα του μαγαζιού. Στην συνέχεια, οι επόμενες δεκαετίες έφεραν κι άλλες νέες μουσικές, νέα κινήματα αλλά και ένα νέο γκρουπσχεδιαστών όπως π.χ. οι Vivian Westwood, John Richmond, Mary Quant. Πιο συγκεκριμένα την δεκαετία του ‘70 και του ‘80 υπήρχε ένα μέρος συγκέντρωσης με διάφορα στυλ από punk, rockμέχρι gothic, το οποίο κάλυπτε τις επιθυμίες των νέων! Επίσης, τοποθετήθηκε για πρώτη φορά η γνωστή πινακίδα “Carnaby street welcomes the world”, η οποία καλωσόρισε άτομα απ’ όλο τον κόσμο.
Pinterest
Pinterest
Μετά απότόσα χρόνια γεμάτα ζωή, κουλτούρα, στυλ και διαφορετικότητα, σήμερα η Carnaby Streetπέρα από αρκετά εστιατόρια διαθέτει ακόμα μαγαζιά, τα οποία υποστηρίζουνδιάφορα στυλ,όπως και κινήματα και έχει παραμείνει μια από της πιο γνωστές οδούς του κόσμου!
Η Κατερίνα Νικηφόρου γεννήθηκε και μεγάλωσε στην Γερμανία. Ήρθε στη Θεσσαλονίκη με σκοπό να σπουδάσει αρχιτεκτονική, αλλά την κέρδισε η μόδα. Έχοντας ολοκληρώσει τις σπουδές της πάνω στην Ενδυματολογία, στο Σχέδιο Μόδας και στο Styling, θέλησε να διευρύνει τους ορίζοντες της και να ασχοληθεί και με άλλους κλάδους της μόδας. Παράλληλα είναι λάτρης του χορού, της φωτογραφίας και αγαπάει τα ταξίδια.