Το 76ο κινηματογραφικό φεστιβάλ έκανε την έναρξη του στις Κάννες στις 16 Μαίου και όπως κάθε χρόνο, έτσι και φέτος έχει τραβήξει όλα τα βλέμματα. Φυσικά, το δικό μας βλέμμα είναι κυρίως στραμμένο στις εμφανίσεις των celebrities στο κόκκινο χαλί, που πραγματικά κλέβουν τις εντυπώσεις.
Κατά την διάρκεια του λοιπόν, εκτός από τις ταινίες της χρονιάς, είδαμε πολλούς star στο κόκκινο χαλί με ιδιαίτερα εντυπωσιακές εμφανίσεις. Μέχρι στιγμής έχουμε δει πολλές εμφανίσεις, να ξεχωρίζουν με την λάμψη τους αλλά και άλλες που μας κέρδισαν με την απλότητα και την κομψότητα τους. Σίγουρα το κόκκινο χρώμα είχε για άλλη μία φορά την τιμητική του, δεν έλειψαν όμως και οι αποχρώσεις του ροζ, του πορτοκαλί και του πράσινου. Τα glitter βέβαια, είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο και όχι άδικα, αφού στο φεστιβάλ των Καννών, είναι σχεδόν απαραίτητη η λάμψη.
Υπήρξαν φυσικά και πιο λιτές εμφανίσεις, σε ουδέτερες αποχρώσεις, που δεν πέρασαν όμως, καθόλου απαρατήρητες, όπως αυτή της GigiHadid με δημιουργία ZacPosen, που τόνιζε την μέση και τους γοφούς. Πολλές ήταν επισης, οι διάσημες του Hollywood που επέλεξαν totalblack, με διαφάνιες, κοψίματα και μακριές ουρές, όπως η Ashlee Simpson, η Dua Lipa, η Laura Harrier και η Iris Law και αποδείχτηκε πολύ σωστή η επιλογή τους, αφού ήταν πολύ elegant.
Πολύ διαφορετικές μεταξύ τους οι εμφανίσεις, που είδαμε στο redcarpet του Φεστιβάλ κινηματογράφου των Καννών, η καθεμία όμως, είχε κάτι το ξεχωριστό. Αναμένουμε λοιπόν, τις υπόλοιπες εμφανίσεις μέχρι το Σάββατο 27 Μαίου, που τελειώνει το φεστιβάλ.
Η Μαρία Χρονιάρη γεννήθηκε στο Ηράκλειο Κρήτης. Έχει σπουδάσει "Fashion Styling" στη σχολή Pansik Scuola di Moda και έχει παρακολουθήσει σεμινάρια μόδας. Επίσης, είναι απόφοιτος του τμήματος "Φιλολογίας" του Πανεπιστημίου Κύπρου.
Δραστηριοποιείται ως "freelancer stylist" σε φωτογραφήσεις μόδας και στην τηλεόραση.