Μία πολύ καινούρια τάση θα μας απασχολήσει αυτή τη σεζόν ή μάλλον ακόμα καλύτερα, μία εντελώς νέα προσέγγιση, αυτή του rugby shirt, που θυμίζει τα γνωστά σε όλους μας poloshirts.
Louis Vuitton | Fall 2022 Photo Credits: voguescandinavia.com
Έρχονται λοιπόν, να προστεθούν στην γκαρνταρόμπα μας μιας και έχουν κεντρίσει το ενδιαφέρον μας τον τελευταίο καιρό. Λίγο το παγκόσμιο κύπελλο ράκμπι, λίγο οι σχεδιαστές που ανέδειξαν την τάση στις πασαρέλες και λίγο οι celebrities, που φοράνε ήδη τα rugbyshirts, φαίνεται ότι έχει ξεκινήσει αυτό το trend πολύ δυναμικά. Αυτό όμως, που θα κάνει τα looks μας ξεχωριστά είναι ο τρόπος, που θα το συνδυάσουμε.
Το είδαμε για πρώτη φορά, να επανερχεται στις τάσεις πέρυσι το Φθινόπωρο στη συλλογή του LouisVuitton, ένω φέτος το είδαμε και το ξεχωρίσαμε στη συλλογή της StellaMcCartney, φορεμένο σαν oversizedmini φόρεμα με ψηλές μπότες πάνω από το γόνατο. Ο Etro μας έδωσε μία άλλη εκδοχή πλεκτού φορέματος με κρόσια, ενώ ο οίκος Dior μας παρουσίασε ένα στενό, διάφανο rugby shirt με midi φούστα, γόβες και δερμάτινη καμπαρντίνα.
Τα rugby shirts παρότι έχουν μία αθλητική πλευρά δίνουν μία κομψότητα στις εμφανίσεις μας. Μπορούν να ενταχθούν σε ένα διαφορετικό preppy look, συνδυάζοντας για παράδειγμα ένα oversized rugby shirt με μία mini skirt, ballet shoes και κάλτσες, όπως έκανε η HaileyBieber. Σίγουρα η επιλογή του ριγέ ήταν πολύ σωστή, αφού έκανε ακόμα πιο shophisticated το outfit. Από την άλλη η Rihanna συνδύασε ένα crop rugby shirt με ένα χαμηλόμεσο τζιν, cowboy boots και statement σκουλαρίκια.
Μπορείτε κι εσείς να δημιουργήσετε ένα ένα casual look με rugby shirt, προτιμήστε κάποιο σε πιο στενή γραμμή και φορέστε το με baggy τζιν, loafers και bomber jacket. Ενώ αν σαν αρέσει το oversized shirt, συνδυάστε το με ένα wide leg παντελόνι και τα sneakers σας για ένα πρωινό cool outfit. Αντίστοιχα θα ταίριαζε και με μία βερμούδα.
Μία επίσης, chic επιλογή είναι να συνδυάσετε ένα rugby shirt με midi φούστα σε ίσια γραμμή και ψηλά μποτάκια. Όπως βέβαια και αν φορέσετε το oversized shirt σαν φόρεμα με ψηλές μπότες.
Ανάλογα με τον τρόπο, που θα συνδυάσετε το rugby shirt μπορεί, να γίνει το look σας πολύ elegant αλλά και cool. Σε κάθε περίπτωση θα λατρέψετε θα το λατρέψετε.
Η Μαρία Χρονιάρη γεννήθηκε στο Ηράκλειο Κρήτης. Έχει σπουδάσει "Fashion Styling" στη σχολή Pansik Scuola di Moda και έχει παρακολουθήσει σεμινάρια μόδας. Επίσης, είναι απόφοιτος του τμήματος "Φιλολογίας" του Πανεπιστημίου Κύπρου.
Δραστηριοποιείται ως "freelancer stylist" σε φωτογραφήσεις μόδας και στην τηλεόραση.