Διαχρονική, πολυαγαπημένη τάση . Όπως το ριγέ και το καρό, έτσι και το πουά αποτελεί ένα από τα κλασικά μοτίβα που επιλέγουν οι σχεδιαστές στις συλλογές τους εδώ και δεκαετίες. Φυσικά, η τρέχουσα δεν μπορεί να αποτελέσει εξαίρεση!
Ο έρωτας για το πουά ξεκίνησε κάπου στη δεκαετία του 1920. Το 1926, συγκεκριμένα, όταν η MissAmericaNormaSmallwood,φωτογραφήθηκε με πουά μαγιό αλλά και αργότερα, το 1928, που ο WaltDisney μας παρουσιάζει τη γλυκιά MinnieMouse-ένα αξεπέραστο fashionicon για να μην ξεχνιόμαστε!- με το χαριτωμένο της κόκκινο φόρεμα με βούλες που φυσικά ήταν ασορτί με τον φιόγκο της. Αυτά ήταν αρκετά προκειμένου να ξεκινήσει επίσημα τη δεκαετία του ΄30 να κοσμεί φορέματα, φούστες, κορδέλες και φιόγκους και σιγά σιγά να αποτελέσει μια από τις πιο πολυφορεμένες τάσεις παγκοσμίως!
Norma Smallwood, Miss America 1926
Τη δεκαετία του 1940, ο Christian Dior τιμά το μοτίβο παρουσιάζοντας τη «New look»συλλογή του που ξεχώρισε και αγαπήθηκε για την κομψότητά της και άφησε ιστορία στον χώρο της μόδας. Τα hourglass φορέματα της συλλογής (φόρεμα κλεψύδρα) ξετρέλαναν το αγοραστικό κοινό και μονοπώλησαν το ενδιαφέρον. Και φυσικά, δεν ξεχνάμε το μικροσκοπικό πουά μπικίνι της μοναδικής Marilyn Monroe, που φόρεσε για τις ανάγκες μιας φωτογράφισης (1951).
Christian Dior, “Porto Rico” dress
Marilyn Monroe, 1951
Για χρόνια, οι βούλες φοριούνται με κάθε πιθανή επιλογή. Συνδυασμένες ακόμα και με ανατρεπτικά ή εξίσου έντονα μοτίβα αλλά και χρώματα δημιουργούν μοναδικά σύνολα που ανταποκρίνονται στις επιταγές της μόδας κάθε σεζόν. Έτσι και φέτος, στις εβδομάδες μόδας των τεσσάρων μητροπόλεων, στις παρουσιάσεις των συλλογών για τη σεζόν Άνοιξη-Καλοκαίρι 2018 RTW , δεν έλειψε το πουά, καθώς πολλοί σχεδιαστές το τίμησαν και με το παραπάνω δείχνοντας την λατρεία τους γι’ αυτό.
Πουκάμισα, αέρινα φορέματα και pencil φούστες κυρίως σε ασπρόμαυρους τόνους αποτελούν must have κομμάτια και για την Άνοιξη που θα ακολουθήσει. Carolina Herrera, Blumarine , Alexander Vauthier και Jason Wu είναι μερικοί από τους οίκους και σχεδιαστές που μας εντυπωσίασαν με πουα δημιουργίες τους.
Carolina Herrera SS 2018 RTWJason Wu SS 2018 RTWBlumarine SS 2018 RTWJunya Watanabe SS 2018 RTWJunya Watanabe SS 2018 RTW
Ποιος είπε εξάλλου ότι μόνο το floral θυμίζει Άνοιξη; Το επιβλητικό πουα συνδυασμένο σωστά, χωρίς υπερβολή μπορεί να απογειώσει οποιοδήποτε outfit και το αποτέλεσμα να είναι τουλάχιστον εκπληκτικό! Έχοντας έναν vintage αέρα, θυμίζοντας τις ντουλάπες των μαμάδων μας αλλά και εξώφυλλα μεγάλων περιοδικών, θα είναι πάντοτε πηγή έμπνευσης για τους σχεδιαστές.
Η Νάταλι Χαρπαντίδη ζει και εργάζεται στην Αθήνα. Είναι απόφοιτη του τμήματος Κοινωνιολογίας του Παντείου Πανεπιστημίου. Λατρεύει τον χώρο της μόδας και έχει παρακολουθήσει σεμινάρια σχετικά με το "Fashion Styling& Image Making", καθώς και σεμινάρια για "Fashion Design". Τα τελευταία τέσσερα χρόνια αρθρογραφεί σε fashion blogs και sites (Ozon Magazine, Faysbook.gr κ.ά)