Τα έκανε διάσημα η AudreyHepburn. Αρκετές δεκαετίες μετά, αποτελούν μια από τις δυνατότερες τάσεις στα παπούτσια, που ήδη έχουν αγαπηθεί από τα itgirls. Τα kittenheels είναι εκείνα τα παπούτσια που δε θα βαρεθείς να φοράς ανά πάσα στιγμή της ημέρας, συντροφεύοντας αρμονικά οποιοδήποτε outfit επιλέξεις.
Audrey Hepburn in “Funny Face”
Έκαναν την εμφάνισή τους στις Η.Π.Α κατά τη δεκαετία του 1950, όπου αποτελούσαν μέρος επίσημης ενδυμασίας έφηβων κοριτσιών. Μάλιστα, επειδή δεν ξεπερνούσαν τα 5 εκατοστά σε ύψος, πολλές φορές χρησιμοποιούνταν ως μέσο «εκπαίδευσης» , προκειμένου να αρχίσουν να συνηθίζουν σιγά σιγά στα τακούνια. Δέκα χρόνια αργότερα, απέκτησαν την αίγλη που τους άξιζε και έγιναν από τα πιο fashionable ζευγάρια όλων των εποχών! Τα “tapered heels” απέκτησαν ποικιλία στο ύψος των τακουνιών και εκτός από stiletto, κατά τη δεκαετία του 1980 κυκλοφόρησαν και ως πλατφόρμες, κάνοντας πάταγο όπως ήταν αναμενόμενο για δύο δεκαετίες ακόμα. Έπειτα, η τάση έχασε την αίγλη της για αρκετά χρόνια όμως επέστρεψε δυναμικά από το προηγούμενο καλοκαίρι.
Christian Dior
Street Style
Bottega Veneta Spring 2018 ready-to-wear
Street Style
Prada Spring 2018 ready-to-wear
Σήμερα, τα kittenheels έχουν αποκτήσει και πάλι τεράστιο κοινό, με διάσημες fashionistas να τα επιλέγουν πολύ συχνά προκειμένου να δώσουν vintage πινελιές στα σύνολά τους. Τα έντονα χρώματα, τα διακριτικά prints αλλά και το διαχρονικό λευκό, έχουν κερδίσει τις εντυπώσεις. Prada, Dior, Bottega Veneta, Miu Miu, Tibi και πολλοί άλλοι γνωστοί οίκοι έδειξαν την αδυναμία τους στα kitten heels, παρουσιάζοντας διάφορες εκδοχές τους κατά τη διάρκεια των εβδομάδων μόδας για τη σεζόν Άνοιξη-Καλοκαίρι 2018. Συνδυάζονται εύκολα με cigarette παντελόνια ακόμα και απλά jeans. Με το αγαπημένο σας κοστούμι ή ακόμα και με midi αέρινο φόρεμα. Με pencil φούστες ή και πλισέ, σε Α γραμμή. Οι GigiHadid, KendalJenner, LupitaNyong’o και OliviaPalermo είναι μερικές μόνο από τις διάσημες fashionistas που εντάσσουν την τάση στα καθημερινά τους look.
Street Style
Kendall Jenner
Είτε mules, είτε slingbacks (hot τάση για φέτος), ψηλά, δετά σανδάλια ή ακόμα και flats, είναι τόσο ευκολοφόρετα και άνετα, ικανά να ταιριάξουν σε οποιαδήποτε περίσταση. Εσείς πως θα επιλέγατε να τα συνδυάσετε;
Η Νάταλι Χαρπαντίδη ζει και εργάζεται στην Αθήνα. Είναι απόφοιτη του τμήματος Κοινωνιολογίας του Παντείου Πανεπιστημίου. Λατρεύει τον χώρο της μόδας και έχει παρακολουθήσει σεμινάρια σχετικά με το "Fashion Styling& Image Making", καθώς και σεμινάρια για "Fashion Design". Τα τελευταία τέσσερα χρόνια αρθρογραφεί σε fashion blogs και sites (Ozon Magazine, Faysbook.gr κ.ά)