Δεν είναι ακόμη Πέμπτη και έχουμε ήδη διάθεση για μια στιγμή #TBT. Όλοι μιλούν για τη μεγαλύτερη τάση, που έχει επανεμφανιστεί, μέχρι στιγμής, φέτος. Ο λόγος για τα Classic Vans. Τα προτιμούν όλα τα It-girl, συμπεριλαμβανομένης της Rihanna, της Kim Kardashian, της Mary-Kate Olsen, της Emily Ratajkowski και της Bella Hadid. Τα παλιά slip-ons που δημιουργήθηκαν από το αμερικανικό brand, που ειδικεύεται στο skate, είναι πρακτικά, αλλά ταυτόχρονα με το κατάλληλο styling μπορούν να γίνουν αβίαστα κομψά και cool.
Kim is wearing Vans. I repeat, Kim is wearing Vans. The transformation has begun. pic.twitter.com/8dVLEkPyCX
Τα παπούτσια Vans κυκλοφόρησαν για πρώτη φορά το 1966 στην Καλιφόρνια και αγαπήθηκαν αρχικά από τους skateboarders. Όμως, με τα χρόνια, τα παπούτσια έχουν κατακλύσει διάφορες υποκουλτούρες και έχουν φορεθεί από λάτρεις του μοτοκρός, punk rockers και rappers. Τα slip-ons σκακιέρας, τα Old Skools με κορδόνια και τα iconic Hi-Top στυλ είναι ένας σίγουρος τρόπος, για να αναδείξετε και να αναβαθμίσετε ένα πιο cool style.
VansVans
Ας δούμε πως μπορούμε να τα εντάξουμε στο style μας τα Vans, αναλόγως με το γούστο και την αισθητική μας.
Σίγουρα μπορούμε να τα συνδυάσουμε με ένα pastel κοστούμι και με ένα graphic top, που είναι και ο πιο δημοφιλής τρόπος μέχρι στιγμής.
@Christian Vierig
Με ένα φόρεμα από βελούδο, μια circular τσάντα, και cat-eye γυαλιά ηλίου.
@Christian Vierig
Mε ένα T-Shirt, ένα τσαντάκι τύπου “μπανάνα” και Jeans.
@Melodie Jeng
Με ένα floral φόρεμα και με ασορτί τσάντα.
@Christian Vierig
Με μια δαντελένια φούστα και ένα μεταξωτό bomber jacket.
@Christian Vierig
Tα Vans, λοιπόν, μπορούν να συνδυαστούν με άπειρους τρόπους, αρκεί να έχετε διάθεση να πειραματιστείτε και βέβαια να σας αρέσουν και σαν παπούτσια!
Ο Νίκος Αλιάζης είναι ένας νέος σχεδιαστής με καταγωγή από την Ζάκυνθο.
Έχει σπουδάσει "Fashion Design & Construction" στη σχολή μόδας Pansik Scuola di Moda με πλήρη διετή υποτροφία.
Επίσης, είναι απόφοιτος του τμήματος "Κοινωνιολογίας-Εγκληματολογίας" του Παντείου Πανεπιστημίου Αθηνών.
Στα λίγα χρόνια ενασχόλησης του με τη μόδα έχει συνεργαστεί με διάφορα διεθνή περιοδικά (Vogue Italia, L'Officiel,Drama Magazine κ.α.),όπως και με επιτυχημένα brands της Ελλάδας και του εξωτερικού (ΝΙΚΕ, .LAK κ.α.)
Το 2019 δημιούργησε το brand γυναικείας ένδυσης "Νikos Aliazis". Δουλειές του έχουν δημοσιευθεί στο Fashion TV, στο FF Channel και έχει συμμετάσχει στο Greece's Next Top Model, αλλά και στο Switzerland's Next TopModel ως guest σχεδιαστής.