Σίγουρα για ένα τριήμερο δεν χρειαζόμαστε πολλά πράγματα κι αυτό είναι κάτι, που μάλλον μας δυσκολεύει περισσότερο εμάς τις γυναίκες. Από την άλλη όμως, θέλουμε να είμαστε προετοιμασμένες για κάθε ενδεχόμενο.
Ας ξεκινήσουμε λοιπόν, από την αρχή! Κατά την διάρκεια του ταξιδιού θέλουμε να είμαστε άνετες, οπότε μία παντελόνα με τοπ, ένα ζευγάρι sneakers ή clogs και ένα denimjacket από πάνω είναι ιδανική επιλογή. Εναλλακτικά φορέστε ένα άνετο φόρεμα. Ενώ μία oversized τσάντα θα χωρέσει κάτι παραπάνω από τα απαραίτητα!
Στην βαλίτσα για το τριήμερο θα χρειαστείτε δύο τρία ακόμα casualoutfits, κάποια looks για τις βραδινές βόλτες και αν το επιτρέπει ο καιρός μαγιό και ρούχα για την παραλία.
Για τα πρωινά looks σας μία ωραία ιδέα είναι οι ολόσωμες φόρμες αλλά και τα σετ, όπως για παράδειγμα μία φούστα με τοπ ή ένα pajamaset, που μπορείτε να τα φορέσετε και χωριστά. Ενώ αν το σετ σας είναι από καλή ποιότητα, όπως για παράδειγμα το σατέν, θα φορεθεί και το βράδυ. Επίσης, θα σας βολέψουν πολύ οι παντελόνες, τις οποίες θα συνδυάσετε με κάποιο πουκάμισο, για να είστε άνετες και chic.
Για το βράδυ επιλέξτε κάτι ανάλαφρο, όπως μία midi φούστα με πουκάμισο ή t-shirt, που μπορείτε να φορέσετε τόσο με flat, όσο και με πιο ψηλά παπούτσια, ανάλογα με το μέρος και την διάθεση. Μία άλλη αγαπημένη επιλογή είναι τα lingeriedress, που επίσης φοριούνται όλες τις ώρες. Σίγουρα θα χρειαστείτε στο ταξίδι σας flat σανδάλια και παπούτσια για το βράδυ, όπως για παράδειγμα ένα ζευγάρι mules ή πέδιλα με μεσαίο τακούνι. Μην ξεχάσετε να πάρετε μαζί σας αξεσουάρ, δαχτυλίδια, σκουλαρίκια και βραχιόλια, που θα δώσουν κάτι παραπάνω στα looks σας. Ενώ μία κομψή τσάντα χρειάζεται πάντα.
Να θυμάστε, ότι στις μικρές εξορμήσεις χρειάζεται εξοικoνόμηση χώρου, ώστε να χωρέσουν στην βαλίτσα όλα αυτά, που πρέπει να έχετε μαζί σας. Τα all day looks είναι πάντα μία καλή ιδέα λοιπόν, αφού μπορείτε να κάνετε διαφορετικούς συνδυασμούς, χωρίς να πάρετε πολλά πράγματα.
Η Μαρία Χρονιάρη γεννήθηκε στο Ηράκλειο Κρήτης. Έχει σπουδάσει "Fashion Styling" στη σχολή Pansik Scuola di Moda και έχει παρακολουθήσει σεμινάρια μόδας. Επίσης, είναι απόφοιτος του τμήματος "Φιλολογίας" του Πανεπιστημίου Κύπρου.
Δραστηριοποιείται ως "freelancer stylist" σε φωτογραφήσεις μόδας και στην τηλεόραση.