Το shearling ή αλλιώς sheepskin έρχεται με την πιο cozy διάθεση να μας προσφέρει ζεστασιά και στυλ. Παλτό, τζάκετ, μποτάκια και τσάντες από συνθετικό μαλλί προβάτου είναι παντού αυτόν τον χειμώνα!
Hailey Beiber@estellechemouny@carolynmurphy
Την τάση του shearling είχαμε δει και το 2019 και την είδαμε ξανά πολύ έντονα στα catwalks για αυτήν την σεζόν. Πολλοί μεγάλοι οίκοι, όπως ο Prada και ο BottegaVeneta, μας παρουσίασαν jacket, παλτό και αξεσουάρ μ’ αυτήν την γούνινη υφή. Παράλληλα έχουν αρχίσει να υιοθετούν την τάση και οι celebrities, έτσι η Hailey Beiber φόρεσε cropped shearling jacket σε καφέ απόχρωση με baggy jean και bucket hat.
Σίγουρα τα jackets είναι αυτά που θέλουμε περισσότερο, αφού είναι ιδανικά για τις κρύες μέρες και ιδιαίτερα στιλάτα. Τα βλέπουμε σε διάφορα χρώματα, όπως το καφέ, το μπεζ και το μαύρο και βέβαια, μπορείτε να τα φορέσετε όλες τις ώρες της ημέρας. Το πρωί ένα shearlingjacket με τζιν και μποτάκια θα σας κρατήσει ζεστή, ενώ το βράδυ προτιμήστε ένα παλτό με ψηλές μπότες.
@annelauremais
@dilettabonaiuti
Εξίσου ζεστές είναι και οι shearling boots. Over the knee boots συνδυάζονται τέλεια με skinny jeans και blazer ή παλτό. Ενώ θα βρείτε και ζεστά μποτάκια με επένδυσή, που φοριούνται ακόμα και με φόρμες τα κρύα πρωινά και φυσικά είναι τέλεια για τα άνετα outfits του Σαββατοκύριακου.
pinterest
Την τάση όμως του shearling την συναντάμε και στα αξεσουάρ. Οι τσάντες βέβαια, με αυτήν την υφή μπορεί να μην έχουν την ίδια χρησιμότητα δίνουν όμως, στα looks μας αυτήν cozy διάθεση, που μας αρέσει τόσο τον Χειμώνα. Εκτός από τσάντες όμως, θα βρείτε και bucket hat στην ίδια υφή αλλά και σανδάλια για μέσα και έξω από το σπίτι.
Δοκιμάστε λοιπόν, την τάση του shearling για να συνδυάσετε την άνεση με το στυλ. Από πανωφόρια μέχρι αξεσουάρ είναι ότι χρειαζόμαστε για να αναδείξουμε ένα casual χειμερινό outfit.
Η Μαρία Χρονιάρη γεννήθηκε στο Ηράκλειο Κρήτης. Έχει σπουδάσει "Fashion Styling" στη σχολή Pansik Scuola di Moda και έχει παρακολουθήσει σεμινάρια μόδας. Επίσης, είναι απόφοιτος του τμήματος "Φιλολογίας" του Πανεπιστημίου Κύπρου.
Δραστηριοποιείται ως "freelancer stylist" σε φωτογραφήσεις μόδας και στην τηλεόραση.