Τα νύχια είναι ένα σημαντικό κομμάτι της εμφάνισης μας και μας αρέσει να είναι πάντα περιποιημένα. Γι’ αυτό και θέλουμε να είμαστε ενημερωμένες για τις τάσεις, που επικρατούν.
Όπως φαίνεται, λοιπόν, οι τάσεις για αυτό το Καλοκαίρι έχουν μία παιχνιδιάρικη διάθεση, αφού βλέπουμε χρώματα και διακοσμητικά στοιχεία αλλά και την minimal πλευρά τους με κομψά manicure.
French Manicure
Το γαλλικό μανικιούρ το βλέπουμε σε πολλές εκδοχές αυτή τη σεζόν. Αγαπημένη μας η πιο girly που αντικαθιστά το λευκό τελείωμα με παστέλ, έντονα χρώματα ή metallics. Συνεχίζει βέβαια και το κλασικό γαλλικό σε οβάλ, αλλά και σε κοντά νύχια ή αλλιώς skinny french manicure.
Τα chrome νύχια αποτελούν μία απο τις top τάσεις για το Καλοκαίρι. Μπορούμε να υιοθετήσουμε την τάση τόσο σε long nails, όσο και σε κοντά, χρησιμοποιώντας μεταλλικά βερνίκια σε ροζ, λευκό ή ασημί.
Το συγκεκριμένο trend έρχεται να δώσει μία ρομαντική διάθεση στα καλοκαιρινά μας μανικιούρ. Κυριαρχούν οι αποχρώσεις του ροζ, με διάφορους τρόπους. Όπως για παράδειγμα το ροζ με glitter και το περλέ ροζ ή εκρού. Σε κάθε περίπτωση είναι μία επιλογή με κοριτσίστικη διάθεση και πολύ chic.
Άλλη μία δυνατή τάση που σίγουρα θα έχετε δεί στο tik tok και στο instagram. Οι φίογκοι και οι πέρλες εκτός από τα μαλλιά μας τώρα μπαίνουν και στα νύχια μας. Συνήθως η βάση είναι είναι ροζ ή λευκή περλέ.
Δεν θα μπορούσε το ροδακινί να λείπει από τις τάσεις της σεζόν και στα νύχια. Το έχουμε δει σε διάφορες αποχρώσεις, από έντονα χρώματα μέχρι και πιο παλ. Εμείς σίγουρα θα προτείναμε τα ημιδιάφανα βερνίκια και τις παστέλ αποχρώσεις.
Αν θέλετε κάτι ουδέτερο και διακριτικό είναι μία πολύ καλή επιλογή είτε έχετε κοντά νύχια είτε μακριά. Στα κοντά θα μπορούσατε να εφαρμόσετε κι ένα πιο γαλακτερό λευκό ενώ στα μακριά, ταιριάζει περισσότερο το πιο διάφανο λευκό.
Το κλασικό κόκκινο είναι εδώ και συνεχίζει δυναμικά. Οι τάσεις βέβαια το θέλουν αυτή τη σεζόν σε κοντά νύχια, παρόλα αυτά μας αρέσει πολύ το οβάλ και δεν του αφαιρεί καθόλου από την κομψότητα του.
Η Μαρία Χρονιάρη γεννήθηκε στο Ηράκλειο Κρήτης. Έχει σπουδάσει "Fashion Styling" στη σχολή Pansik Scuola di Moda και έχει παρακολουθήσει σεμινάρια μόδας. Επίσης, είναι απόφοιτος του τμήματος "Φιλολογίας" του Πανεπιστημίου Κύπρου.
Δραστηριοποιείται ως "freelancer stylist" σε φωτογραφήσεις μόδας και στην τηλεόραση.