H περίοδος των Χριστουγέννων πλησιάζει και όλοι αρχίζουμε να μπαίνουμε σιγά – σιγά σε ένα εορταστικό mood, αναζητώντας μικρούς στυλιστικούς τρόπους, ώστε να αναδείξουμε όλη αυτή την μαγεία, που υπάρχει γύρω μας. Ένας μικρός τρόπος για να μπούμε σε αυτό το κλίμα είναι και η επιλογή της απόχρωσης των νυχιών μας, που πλέον αποτελεί νούμερο ένα τάση για την ανάδειξη του προσωπικού μας στυλ. Οι περισσότερες από εμάς τους χειμερινούς μήνες επιλέγουμε συνήθως σκούρες αποχρώσεις για το manicure μας, αλλά για να πάμε να δούμε μερικές ακόμη αποχρώσεις, που έχουν γίνει viral και θα μας δώσουν μερικές νέες ιδέες για το επόμενο ραντεβού μας!
RED NAILS
Photo credits: @kendalkit
Photo credits: @kendalkit
Tο all time classic κόκκινο manicure παραμένει πρώτο στις επιλογές μας για τις Φθινοπωρινές / Χειμερινές μας εμφανίσεις. Δίνει πάντοτε μια elegant αίσθηση και σε συνδυασμό με τα κατάλληλα αξεσουάρ ή το κατάλληλο σχήμα, κατευθείαν εντυπωσιάζει.
Βλέπουμε το τελευταίο διάστημα ότι ο ”beauty” χώρος χρησιμοποιεί όλο και περισσότερο ονομασίες εμπνευσμένες από κάποιο ρόφημα ή κάποιο γλυκό, έτσι ώστε να χαρακτηρίσει κάποιο νέο trend. Aυτή την φορά κάνουμε λόγο για τα ‘‘latte nails” τα οποία έχουν γίνει viral. Οι εκδοχές που μπορούμε να υιοθετήσουμε αυτή την τάση στο μανικιούρ μας είναι πολλές, είτε να επιλέξουμε την μονόχρωμη εκδοχή, είτε να κάνουμε ένα διαφορετικό γαλλικό χρησιμοποιώντας αυτά τα χρώματα, είτε ένα μιξ όλων των χρωμάτων που μοιάζει με pattern.
Tα νύχια σε βουργουνδί αποχρώσεις αποτελούν πάντοτε την νούμερο ένα επιλογή μας κάθε Φθινόπωρο και αυτό συμβαίνει γιατί ταιριάζει απόλυτα με τα την σκουρόχρωμη χρωματική παλέτα, που επιλέγουμε τους χειμερινούς μήνες. Επιλέγοντας την δίνεται η κατάλληλη έμφαση στα στυλιστικά items, που επιλέγουμε να φορέσουμε αλλά ταυτόχρονα έχει και μια αίσθηση κομψότητας. Φέτος έχουμε την επιλογή να την δοκιμάσουμε σε αρκετές νέες αποχρώσεις!
Τα metallic νύχια αποτελούν πάντοτε μια glam εκδοχή του manicure. Με πρωτοπόρο την Hailey Bieber και τα chocolate glazed νύχια της που έγιναν viral, φέτος τα trend μας προτρέπουν να μην φοβηθούμε να δώσουμε λίγη λάμψη σε κάθε απόχρωση, που θα επιλέξουμε.
Τι πιο stylish και κομψό από την επιλογή του animal print manicure. Πάντοτε διαχρονικό και πρωτότυπο, μαγνητίζει όλα τα βλέμματα. Είτε το επιλέξετε σε γαλλικό, είτε βαμμένο με φουλ pattern παραμένει πάντοτε μια εντυπωσιακή λύση για τα νύχια μας.
Η Κωνσταντίνα Τάκου είναι απόφοιτη του Τμήματος Θεατρικών Σπουδών Πάτρας. Εργάζεται ως θεατρολόγος, αλλά λατρεύει τον χώρο της μόδας. Έχει παρακολουθήσει σεμινάρια φωτογραφίας και ενημερώνεται καθημερινά για τις καινούριες τάσεις.