Η αλήθεια είναι ότι με το ξέσπασμα της πανδημίας αποχωριστήκαμε πολλά πράγματα και μέσα σ’ αυτά ήταν και το μακιγιάζ. Με την συνεχόμενη καραντίνα και τις μάσκες, δεν υπήρχε κάποιο κίνητρο για να πειραματιστούμε με το μακιγιάζ μας. Όμως τώρα που τα πράγματα δείχνουν να είναι καλύτερα και η κανονικότητα είναι κοντά, η διάθεση μας έχει καλυτερέψει και το μακιγιάζ πια μας είναι αναγκαίο. Φέτος λοιπόν, οι τάσεις έχουν προσαρμοστεί στην κατάσταση και καλύπτουν κάθε γούστο ακόμα και εσάς που σας αρέσουν τα πιο ριψοκίνδυνα και τολμηρά.
Μπορεί να σας μπέρδεψε ο τίτλος, αλλά η τάση αυτή είναι πραγματικά προσαρμοσμένη στην εποχή μας. Το “Νo makeup, makeup”, ουσιαστικά είναι το μακιγιάζ αυτό που βασίζεται στα πολύ βασικά, ένα concealer και ένα ρουζ ίσως είναι αρκετά, για να δημιουργήσετε ένα φρέσκο look. Προσθέστε μάσκαρα για έντονο βλέμμα. Το είδαμε τόσο στο show του οίκου Prada, όσο και σ αυτά των SportMax και Kenzo.
Ως συνέπεια, λοιπόν, του no make up make up, η λάμψη είναι αυτή που κερδίζει έδαφος και υιοθετείτε στο μακιγιάζ. Όσο πιο έντονη τόσο το καλύτερο, με τα ζυγωματικά να τονίζονται μέχρι τέλους. Προσθέστε λάμψη πάνω από τα χείλια, καθώς και στο κόκαλο της μύτης κάνοντας το μακιγιάζ σας ηλιοκαμένο και φρέσκο.
Σας είπαμε ότι οι τάσεις είναι προσαρμοσμένες στην μετά- covid εποχή και γi’ αυτό το λόγο φέτος πρωταγωνιστούν τα έντονα μάτια. Αφού όλα τα υπόλοιπα κρύβονται από τις μάσκες, τα μάτια μας φέτος επιβάλλεται να είναι έντονα. Το smokey eyes μακιγιάζ δεν περιορίζεται μόνο στο κλασικό μαύρο, άλλα πειραματίζεται με χρώματα και υφές. Πολλοί ήταν οι οίκοι, που το προτιμήσαν στα shows τους, όπως οι Chanel,Chloé και Hermés.
Τα φρύδια είναι ο καθρέφτης του προσώπου. Έτσι τα τελευταία χρόνια θέλουν τα φρύδια πιο παχιά, σχεδόν ατημέλητα. Φέτος είναι ακόμα πιο επιβλητικά, αφού βουρτσίζονται προς τα πάνω και γίνονται πιο έντονα.
Το καλοκαίρι το δέρμα μας είναι ηλιοκαμένο και η αλήθεια είναι ότι προτιμάμε να το κρατάμε χωρίς foundation. Αυτό που μας έχει λείψει όσο τίποτα άλλο είναι τα lipsticks. Φέτος τα κραγιόν είναι έντονα και πρωταγωνιστούν στα καλοκαιρινά μας looks. Τα είδαμε στα shows των Balmain, Hermés και Versace.
Η Ελένη Μοραντζή ζει στην Αθήνα. Ασχολείται επαγγελματικά με το "fashion blogging". Παράλληλα σπουδάζει "Γεωλογία" στο Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών. Η μεγάλη της αγάπη είναι η μόδα, τα ταξίδια και η αρθρογραφία.