Η τάση των cross back dresses, δηλαδή τα φορέματα με κορδόνια που δένουν στην πλάτη, επανήλθε από τα ‘00s για να δώσει μία πιο sexy διάθεση στα καλοκαιρινά μας φορέματα. Ήταν μία δυνατή τάση την δεκαετία του 2000 και φέτος την είδαμε ξανά στις πασαρέλες από μεγάλα brand, όπως Jacquemus και MichaelKors.
Μιας και είναι πολύ δημοφιλή αυτό το καλοκαίρι μπορούμε να τα βρούμε σε διάφορα σχέδια. Σε μακριά ή και minislipdress, midicross back dress για πιο casual εμφανίσεις, αλλά και σε πιο ρομαντικό στυλ με puff–sleeves. Ανάλογα με το στυλ σας αλλά και με την περίσταση θα βρείτε αυτό, που σας ταιριάζει. Για μία χαλαρή έξοδο το βράδυ ένα slipdress με λεπτά κορδόνια στην πλάτη είναι ιδανικό. Θα αναδείξει την θηλυκή σας πλευρά, ενώ παράλληλα είναι chic και εντυπωσιακό. Συνδυάστε το με kittenheels πέδιλα ή mules. Μία άλλη εκδοχή cross back dresses είναι τα πιο ανάλαφρα midi, σε λινό ή κάποιο άλλο ύφασμα, όπως το denim για πιο χαλαρές, casual εμφανίσεις. Μπορείτε να τα φορέσετε με flat σανδάλια ή εσπαντρίγιες. Ενώ αν σας αρέσουν τα πιο ρομαντικά looks, ένα midi ή minicross back dress με puff-sleeves είναι αυτό, που χρειάζεστε. Όπως κι αν το φορέσετε, με flat ή ψηλά πέδιλα θα το λατρέψετε, αφού φοριέται όλες τις ώρες και μπορεί να συνδυάσει το ρομαντικό στυλ με το sexy.
Pinterest@ Camillecharrire
Ένα cross back dress όμως, μπορεί να φορεθεί ακόμα και σε μία πιο επίσημη περίσταση, όπως για παράδειγμα σ’ ένα γάμο. Επιλέξτε ένα minimal μακρύ ή midi φόρεμα σε σατέν με κορδόνια στην πλάτη και ψηλά πέδιλα. Το αποτέλεσμα θα είναι σίγουρα εντυπωσιακό και elegant. Φυσικά, είναι μία πολύ καλή επιλογή και για ένα party. Σ’ αυτήν την περίπτωση προτιμήστε ένα mini ή midicross back φόρεμα.
Pinterest
Ένα φόρεμα με ιδιαίτερο design στην πλάτη έχει πάντα περισσότερο ενδιαφέρον. ‘Έτσι και τα cross back dresses είναι μία καλοκαιρινή πρόταση λίγο διαφορετική από τα κλασικά φορέματα. Μάλιστα, υπάρχει ένα για κάθε περίσταση, που συνδυάζει διαφορετικά στυλ, με την κομψότητα και το sexiness να θεωρούνται δεδομένα.
Η Μαρία Χρονιάρη γεννήθηκε στο Ηράκλειο Κρήτης. Έχει σπουδάσει "Fashion Styling" στη σχολή Pansik Scuola di Moda και έχει παρακολουθήσει σεμινάρια μόδας. Επίσης, είναι απόφοιτος του τμήματος "Φιλολογίας" του Πανεπιστημίου Κύπρου.
Δραστηριοποιείται ως "freelancer stylist" σε φωτογραφήσεις μόδας και στην τηλεόραση.