Η τεχνική του crochet μπαίνει τις τελευταίες σεζόν όλο και πιο δυναμικά στις τάσεις. Μάλιστα είχαμε αναφερθεί ξανά σ’ αυτήν την τάση εδώ στο Paramano όσον αφορά τα ρούχα, ενώ τώρα βλέπουμε να έρχονται στο προσκήνιο και οι πλεκτές τσάντες.
pinterest@jmumyev
Από ότι φαίνεται, θα μας απασχολήσει πολύ αυτό το καλοκαίρι αυτή η ρετρό τάση στις τσάντες, αφού μας παρουσίασαν πολλοί μεγάλοι οίκοι αυτό το trend για τη σεζόν Spring/Summer 2021. Όπως ο Fendi με τα clutch σε γήινους και παστέλ τόνους, ενώ ο Bottega Veneta είχε εντάξει στη συλλογή του ολόκληρα outfits με crochet, από ρούχα μέχρι και τσάντα.
Fendi | Spring/Summer 2021
Bottega Veneta | Spring/Summer 2021
Κάπως έτσι λοιπόν, οι χειροποίητες δημιουργίες συνεχίζουν να είναι ψηλά στις τάσεις και οι crochet τσάντες πρωταγωνιστούν στις εμφανίσεις του φετινού καλοκαιριού. Βλέπουμε τόσο έντονα όσο και ουδέτερα χρώματα σε minimal στυλ, που ταιριάζουν με ανάλαφρα outfits για μία πρωινή ή ακόμα και βραδινή βόλτα, μιας και το καλοκαίρι είμαστε πιο χαλαροί στις εμφανίσεις μας. Ακόμα κι αν φορέσετε ένα τοπ με το τζιν σας και σανδάλια ή sneakers μία crochetbag, θα κάνει το look σας να ξεχωρίζει και θα δώσει μία καλοκαιρινή και παιχνιδιάρικη διάθεση, ιδιαίτερα αν επιλέξετε κάποιο παστέλ ή έντονο χρώμα. Ενώ μπορείτε να συνδυάσετε και κάποιο άλλο crochet κομμάτι στο σύνολο σας.
pinterest@almace.handmadeglassons.com
Από την άλλη βέβαια μπορείτε να επιλέξετε μία πλεκτή τσάντα σε γήινη απόχρωση, που συνδυάζεται πολύ εύκολα και είναι ιδανική για ένα καλοκαιρινό chic outfit στην πόλη ή και στο νησί. Επίσης, μία πολύ καλή επιλογή είναι μία crochet τσάντα με κρόσσια, όπως αυτή που είδαμε στο show της AlbertaFerretti, άνετη και παράλληλα στυλάτη. Ταιριάζει τόσο με flat όσο και με ψηλά πέδιλα, όχι όμως με ένα πολύ βραδινό outfit, αφού η υφή τους μας παραπέμπει σ’ ένα πιο cool και χαλαρό στυλ. Φυσικά, μία ευρύχωρη crochet bag θα την κρατήσετε ακόμα και στην παραλία.
@Olivia Palermoviennawedekind.comAlberta Ferretti | Spring 2021
Σίγουρα αυτό το θέλουμε να αποκτήσουμε όλες μία crochet τσάντα, που θα αναβαθμίσει τα looks μας και φυσικά θα την κρατάμε όλες τις ώρες τις ημέρας. Ίσως μάλιστα να μην είναι μόνο μία, για να μπορούμε να τις συνδυάσουμε κάθε φορά ανάλογα με τα outfit, που θέλουμε να δημιουργήσουμε.
Η Μαρία Χρονιάρη γεννήθηκε στο Ηράκλειο Κρήτης. Έχει σπουδάσει "Fashion Styling" στη σχολή Pansik Scuola di Moda και έχει παρακολουθήσει σεμινάρια μόδας. Επίσης, είναι απόφοιτος του τμήματος "Φιλολογίας" του Πανεπιστημίου Κύπρου.
Δραστηριοποιείται ως "freelancer stylist" σε φωτογραφήσεις μόδας και στην τηλεόραση.