Μιας και έχουμε 13 Σεπτεμβρίου μπορώ και εγώ με τη σειρά μου να σας ευχηθώ καλό φθινόπωρο και να σας πω ότι μου λείψατε.
Ξέρω ότι οι περισσότερες από εμάς αποχωριζόμαστε δύσκολα τα μαγιό μας, αλλά και την παραλία αυτόν τον καιρό, όμως πρέπει σιγά σιγά να πιστέψουμε ότι το φθινόπωρο πλησιάζει και θα αρχίσουμε σιγά σιγά να φοράμε πάλι τα πουλόβερ μας και τις ζακέτες μας. Στην κορυφή της φθινοπωρινής σας ατζέντας, λοιπόν, μη ξεχάσετε να βάλετε τι παλτό θα αγοράσετε για φέτος. Για να μη παιδεύεστε όμως υπάρχουμε εμείς για να σας προτείνουμε, που αξίζει να κάνετε την πρώτη μεγάλη αγορά της σεζόν.
Από αριστερά προς τα δεξιά Balenciaga, Chanel, Saint Laurent
Από αριστερά προς τα δεξιά Tod’s, Givenchy, Gucci
Οι οδηγίες για τις τάσεις στα παλτό φέτος είναι συναρπαστικές. Μπορείτε να επιλέξετε ανάμεσα σε XXL γραμμές με έντονους ώμους και μάλλινη ύφανση, όπως είδαμε στο show του οίκου Saint Laurent για το φθινόπωρο-χειμώνα 2019, είτε σε κάποια αμάνικη κάπα όπως εκείνη που παρουσίασε ο οίκος Celine.
Αγαπημένη μου επιλογή το κλασικό κομψό παλτό με ζώνη στη μέση (φέτος το στυλ του προστάζει έντονες ραφές), αλλά και η παντός καιρού καμπαρντίνα η οποία φέτος σερβίρεται σε έντονα χρώματα. Βέβαια πάντα να τιμάτε και το κλασικό μαύρο. Οι επιλογές που μας έδωσαν οι οίκοι Prada, Loewe και Jil Sander πολλές το θέμα είναι στο τι ψάχνει η κάθε μια από εμάς.
Από αριστερά προς τα δεξιά Celine, Valentino, MaxMara
Αλλά αν πάλι θέλετε να κάνετε μια αγορά επένδυση φέτος μπορείτε να επιλέξετε ένα κασμιρένιο παλτό του οίκου Max Mara ή ένα καστόρινο από τον οίκο Bottega Veneta και τα δύο σύγχρονα κειμήλια. Το πιο δύσκολο κομμάτι; Αποφασίστε ποιο από τα δυο θα δώσει πολύτιμο χώρο στο ντουλάπα σας. Εμείς, λοιπόν, συγκεντρώσαμε όλα εκείνα τα πανωφόρια που είναι άξια προσοχής και σας τα παρουσιάζουμε.
Arket
Παλτό από τουίντ ύφασμα με σταυρωτό κούμπωμα 290€ Arket.com
Η Όλια Λύκου γεννήθηκε στην Αθήνα το 1993 όπου και ζει. Σπούδασε "Κοινωνιολογία" στο Πάντειo Πανεπιστήμιο και "Fashion Styling" στη σχολή μόδας Pansik Scuola di moda, με πλήρη υποτροφία.
Έχει εργαστεί σαν "freelancer fashion stylist" σε περιοδικά, διαφημιστικά, σε καμπάνιες Ελλήνων σχεδιαστών και brands, καθώς και στην τηλεόραση. Τέλος έχει εργαστεί σαν "fashion editor" στο e-shop Bags icon, για τρία χρόνια, ενώ παράλληλα απασχολήθηκε στον εμπορικό τομέα.