Η καραντίνα έχει γίνει η νέα μας πραγματικότητα και εμείς καλούμαστε για ακόμη μια φορά να προσαρμοστούμε. Ταcozy και comfy looksέχουναντικαταστήσει τα υπόλοιπα, όσοπροσπαθούμε να νιώθουμεάνετα, αλλάπάντα με στυλ. Ανατρέξαμε,λοιπόν, σε catwalk looks που αποτελούνοιωνό των #stayhomeoutfits.
Maison Martin Margiela’s Iconic duvet coat (AW99).
Στην καραντίνα του Μαρτίου υπήρχε ένα challenge,σύμφωναμε τοοποίο δημιουργούσεςoutfits με βασικόκομμάτι έναπάπλωμα. Πίσω στο 1999, ο Martin Margiela δημιουργεί έναπαλτόπάπλωμα, ωδή στην προσιτήπολυτέλεια. Η ιδέαήταν, μεταβείτε από το κρεβάτι στο σαλόνι, στην κουζίνα, στην τουαλέτα χωρίς ποτέ να αποκαλύψετε μια σπιθαμή δέρματος στον κρύο αυτό κόσμο.
medium.com
Victor And Rolf Bed Look (AW05).
Το 2005 ο οίκος Victor andRolf, παρουσίασε μια συλλογή, που περιελάμβανε looks και παρέπεμπαν σε κρεβάτι. Το απολυτόαυτό look διαθέτει μανίκια, μαξιλάρια και μια πραγματικά πανέμορφη σατέν παπλωματοθήκη σε κόκκινο ρουμπίνι χρώμα.
Prada’s Feather Pyjamas (SS17).
Αν είναι κάτι απαγορευτικό να συμβαίνει στην καραντίνα, είναι να μένουμεόλημέρα με πιτζάμες. Σηκωθείτε και ντυθείτε σαν να μην συμβαίνειτίποτα, είναιέναςτρόπος να σας φτιάξει η διάθεσή. Εκτόςβέβαια αν οι πιτζάμες σας είναι κοντά στις δημιουργίες που παρουσίασε η Miuccia Prada, το 2017, τοτε ναι μπορειτε να μην αλλαξετε. Σατέν με πούπουλα, είναι το απόλυτοcomfy stylish look. Φυσικά, μπορούν να σταθούν και σαν κανονικό look, έκτοςσπιτιού, καθώς το pyjama trendείναι hot.
Raf Simon’s Felted Wool Apron (AW11).
Άλλο ένα χόμπι που αποκτήσαμε στην καραντίνα ήταν αυτό της μαγειρικής. Όλοι, σχετικοί και μη, μπήκαμεστην κουζίνα και δημιουργήσαμε. OανατρεπτικόςRaf Simonsπαρουσίασε στην συλλογήφθινόπωρο/ χειμώνας, μια ποδιά. Φυσικάφορώντας την μπορείτε να φουρνίσετεόσοψωμιάθέλετε, πάντα με στιλ.
Comme Des Garçons Soft Knotted Cocoon (AW15).
Είναι το lookαυτό που έχειδημιουργηθείκαθαρά για ένα catwalk. Σε αντίθεσή με το πάπλωμα– παλτό του Margiela, το φόρεμά αυτό,είναιότιπρέπει για cocooningαλλάόχι για οτιδήποτεάλλο, αφού δεν έχει καν οπές για να εμφανίζονται τα χέρια. Θα μπορούσε να θεωρηθείκάπα και να φορεθεί σε μια στιγμήχαλάρωσης στο σπίτι.
Οι σχεδιαστές πάντα είναι λίγο πιο edgy, στην προκειμένη περίπτωση και αρκετά προνοητικοί. Η καραντίνα είναι μια ευκαιρία πειραματισμού με το στυλ σας, ακόμη και αν δεν κυκλοφορούμε. Ντυθείτε και μείνετε σπίτι super stylish.
Η Ελένη Μοραντζή ζει στην Αθήνα. Ασχολείται επαγγελματικά με το "fashion blogging". Παράλληλα σπουδάζει "Γεωλογία" στο Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών. Η μεγάλη της αγάπη είναι η μόδα, τα ταξίδια και η αρθρογραφία.