Δεν έχει περάσει πολύς καιρός από την πιο υπέρλαμπρη βραδιά για εμάς, που απασχολεί τον κόσμο της μόδας και όχι μόνο. Μόλις την δεύτερη ημέρα του Δεκεμβρίου τα British Fashion Awards, ένας ετήσιος θεσμός όπου βραβεύονται σχεδιαστές, μοντέλα αλλά και οι δράσεις προς την καινοτομία, την βιωσιμότητα και την νέα οπτική σε θέματα τα οποία επηρεάζουν άμεσα την βιομηχανία, έλαβαν χώρα στον υπέροχο χώρο του Royal Albert Hall στο Λονδίνο.
Με γνωστές και μη εξαιρετέες εμφανίσεις, οι οποίες μαγνήτισαν τα βλέμματα όλων, όπως αυτή της Rihanna, η οποία βραβεύτηκε με το Urban Luxe award για τον οίκο Fenty, της εικονικής Naomi Campbell την οποία τίμησαν με τον τίτλο του Fashion Iconaward, αλλά και πολλοί celebrities, σχεδιαστές και άνθρωποι του χώρου όπως οι Naomi Watts, Julia Roberts,Winnie Harlow, Emilia Clarke, Donatella Versace, Giorgio Armani και η αγαπημένη μας Trace Ellis Ross, η οποία παρουσίασε την βραδιά, μας άφησαν καλώς ή και… κακώς άφωνους με τις ενδυματολογικές τους επιλογές.
Έτσι λοιπόν, αποφασίσαμε να δημιουργήσουμε την δική μας λίστα, των καλύτερων εμφανίσεων και σας την παρουσιάζουμε παρακάτω.
Naomi Campbell in Alexander McQueenGiorgio Armani e Julia Roberts in ArmaniRihanna in FentyCate Blanchett in ArmaniEmilia Clarke in Elsa SchiaparelliWinnie Harlow in Vivienne Westwood and shoes Roger VivierRosie Hungtington-Whiteley in Bottega VenetaPixie Geldof in PradaNaomi Watts in BurberryPierpaolo Piccioli in ValentinoAdut Akech in Valentino Haute CoutureDonatella VersaceJourdan Dunn in Andreas Kronthaler for Vivienne WestwoodIrina Shayk in BurberryAdwoa Aboah in John GallianoPoppy Delevingne, scarpe Jimmy Choo e gioielli MessikaAlber ElbazHalima Aden in Preen by Thornton BregazziMica Arganaraz in JacquemusNadja Swarovski, Amber Valletta, Joan Smalls, Karen Elson in Stella McCartney sustainanble collaboration with Atelier Swarowski.Alexa Chung in AlexaChungAnna Wintour e Edward EnninfulAdesuwa Aighewi in Dior Couture
Πηγές και εικόνες: Vogue.it via Jeff Spicer/BFC, David Fisher/Shutterstock, Anthony Harvey/Shutterstock and Stephane Cardinale – Corbis
Η Άννα σπούδασε "Επιμέλεια και Επικοινωνία Μόδας" στην Ρώμη όπου και διαμένει. Θεωρεί την μόδα τρόπο ζωής και έκφρασης και της αρέσει να παίζει με την ντουλάπα και τα μαλλιά της. Μία Ελληνίδα που νιώθει λίγο παραπάνω Ιταλίδα, είναι ερωτευμένη με την μίνιμαλ αισθητική, το καλό φαγητό και την αναμετάδωση όλων όσων γίνονται στον χώρο της μόδας.