Μετράμε αντίστροφα για τα Χριστούγεννα και οι ετοιμασίες για τις γιορτές πάντα καλό είναι να ξεκινάνε με ραντεβού για νύχια. Και όσο η διάθεση ανεβαίνει, τόσο περισσότερη όρεξη έχουμε να αναζητήσουμε αλλά και να τολμήσουμε τις νέες και πολύ δημιουργικές τάσεις. Ναι ξέρουμε ότι πολλές φορές θα καταλήξουμε στο all-time-classic, αλλά έχουμε προνοήσει και με μικρές λεπτομέρειες, η ασφαλής σου επιλογή δεν θα μείνει απαρατήρητη.
Αναμενόμενο όπως και κάθε Χριστούγεννα να υπάρχει η τάση, που εντάσσουμε σχέδια στα νύχια εμπνευσμένα από στολίδια, δώρα αλλά και άλλα στοιχεία που παραπέμπουν στις γιορτές. Καλό όμως θα ήταν να μην υπερβάλλουμε, ούτε να δούμε τον SantaClaus πάνω σε αυτά. Αντιθέτως μπορούμε να επιλέξουμε πιο safe σχέδια και χρώματα, και να προσθέσουμε διακριτικά και πιο λαμπερά στοιχεία, που θα μας βάλουν με classy ύφος στο πνεύμα των Χριστουγέννων!
Δεν μπορούν να λείπουν από την λίστα οι all time classic επιλογές μας όπως είναι τα nudes, κόκκινα και μαύρα χρώματα, που πάντα δίνουν την κομψότητα και την ασφάλεια, που χρειαζόμαστε. Ωστόσο χρώμα της σεζόν μπορεί να θεωρηθεί το καφέ σε όλες του τις αποχρώσεις, από τις πιο ανοιχτές μέχρι και τις πιο σκούρες είτε αυτό θα το δούμε σε σχέδια σε γαλλικό, είτε και σε full cover.
Wavy lines
Το σχέδιο αυτό το λεγόμενο wave με τις κυματιστές πιο artistic γραμμές, το είχαμε δει πέρσι και έχει κλέψει τις καρδιές μας και αυτήν την σεζόν. Είναι ακόμα και μια επιλογή για να εντάξουμε χρώμα σε μια πιο ήσυχη εκδοχή. Το μυστικό είναι να πειραματιστούμε με τις γραμμές το πάχος και το συνδυασμό χρωμάτων.
Αν βέβαια είσαι η ψυχή του party, αν κάτι είναι σίγουρο- δεν θες να περνάς απαρατήρητη, τότε τα παρακάτω σχέδια είναι για εσένα. Με επιρροές από 00’s και punk-rock, τα mix n match αυτά νύχια είναι το statement στοιχείο, που χρειαζόμαστε. Μια τάση που κατακλύζει τα social και τις νεότερες γενιές και με μεγάλους οίκους μόδας να την έχουν λανσάρει π.χ. Schiaparelli, Gucci.
@chaunlegend
Bubble nails
Τέλος θα παρουσιάσουμε μία νέα ιδιαίτερη τάση, που έχουμε εντοπίσει στα social media, τα νύχια “φούσκες”, με σχέδια αλλά και τρόπους για να το πετύχουμε οι πιο τολμηροί.
@nailsbymei@nailsbymei
Εδώ μπορείτε να δείτε το σχήμα, που θα προτιμήσετε και την ονομασία του και είστε έτοιμες να κλείσετε το ραντεβού σας!
fabcarebeauty.com
*Φωτογραφία εξωφύλλου: elle.com
**Πηγές και φωτογραφίες: glamour.com , dailyadvent.com , refinery29.com , pinterest.com
Η Δανάη Σολωμού γεννημένη στην Πάτρα, είναι πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Πανεπιστημίου Πατρών. Aσχολείται με την αρθρογραφία, την ζωγραφική-γραφιστική, την μουσική και το σχέδιο μόδας. Αγαπά τον χώρο της μόδας και όλα όσα αυτός πρεσβεύει.